خدمات سامان سرویس

0915-2066-168

کپک در یخچال نشانه چیست و چه باید کرد؟

ایجاد شدن کپک در یخچال یکی از موارد خطرناک در نظر گرفته می شود ، زیرا علاوه بر این واقعیت که باعث خراب شدن سریع مواد غذایی در یخچال می شود هاگ های کپک می توانند باعث بیماری های خطرناکی مانند ضعف ایمنی، آسم و آلرژی، مسمومیت، آسیب به کبد و سایر اندام های داخلی شود . کپک به ویژه برای کودکان و بدن ضعیف بزرگسالان خطرناک است. بنابراین نباید در یخچال که محل نگهداری مواد غذایی است ایجاد شود .
هوای بیش از حد گرم بیرون و رطوبت وارد شده به داخل یخچال می تواند باعث ایجاد بو و کپک روی درزگیر لاستیکی، قفسه ها و درب یخچال شود. آنها همچنین می توانند پس از مدت طولانی استفاده نکردن یا از کار افتادن تجهیزات یخچال، به عنوان مثال، در طول تعطیلات ظاهر شوند. توجه داشته باشید که به محض اینکه متوجه لکه های سیاه ، حتی با اندازه خیلی کوچک در داخل دستگاه شدید، باید بلافاصله اقدام به پاکسازی آنها کنید.

دلایل تشکیل کپک در یخچال چیست؟

چند دلیل برای ایجاد این مشکل وجود دارد که شامل موارد زیر هستند:
• ذخیره سازی محصولات فاسد
• قرار دادن سبزیجات یا میوه های خیس درون یخچال
• یخ زدایی بی موقع یخچال
• کپک همراه با مواد غذایی وارد یخچال می شود و سپس به طور فعال در جایی که محصولات غذایی ذخیره می شود شروع به رشد می کند.
• مشکل در عملکرد فن های یخچال و خطا در عملکرد سیستم No Frost
• یخچال به ندرت یخ زدایی و شسته می شود.

کپک در یخچال نشانه چیست و چه باید کرد؟
کپک در یخچال نشانه چیست و چه باید کرد؟

بطور کلی دو دلیل اصلی برای ایجاد شدن کپک در یخچال وجود دارد:

– دستگاه خنک کننده یا یخچال به طور منظم کار نمی کند
– اصول نگهداری صحیح مواد غذایی در یخچال رعایت نمی شود

در مورد دوم، کپک در صورتی ایجاد می شود که محصولات فاسد به مدت زیادی درون یخچال باقی بمانند یا کثیفی برای مدت طولانی از بین نرود. همین اتفاق زمانی می افتد که دستگاه با ظروف گرم پر شود یا شسته شود در نتیجه، رطوبت یخچال افزایش می یابد و کپک ظاهر می شود.

در مورد کپک هایی که از قبل داخل یخچال وجود دارند چگونه عمل کنیم؟

ویژگی قارچ های کپک این است که هاگ های بسیار کوچکی دارند که می توانند بر غشای مخاطی بینی، حلق، دستگاه تنفسی تأثیر بگذارند. این اسپورها باعث علائم بیماری های مختلف می شوند.
بنابراین توصیه شده کپک داخل یخچال فوراً برداشته شود. در غیر این صورت، احتمال ظهور کپک حتی در تمام اتاق های خانه زیاد است و اولین اقدام برای این کار ، یخ زدایی دستگاه است.
پس از این کار لازم است تمام قفسه ها، سینی ها، توری ها را از یخچال خارج کنید. آنها باید در یک ظرف بزرگ با آب و مایع ظرفشویی یا محلول های مخصوص از بین بردن کپک خیس شوند.
سینی را که میعانات داخل آن خارج می شود را بردارید، لوله ای را که رطوبت را به آن وارد می کند تمیز کنید.
لکه های تیره را با یک برس یا اسفنج از روی درزگیرهای لاستیکی دور درب دستگاه و سطوح دیگر حذف کنید . اگر آنها با پراکسید هیدروژن مرطوب شوند، می توانید یک اثر سفید کننده داشته باشید.
هر قطعه باید کاملاً شسته و خشک شود. سطح داخلی با یک پارچه پنبه ای که در محلول 6٪ سرکه و آب مرطوب شده است پاک کنید، این مخلوط باید به نسبت 1: 1 رقیق درست شود تا به این ترتیب بتوانید بوی کپک را از بین ببرید.
یک جلسه تابش نیم ساعته با لامپ UV باعث از بین رفتن کپک ها می شود. اگر لامپ وجود ندارد، یخچال را فقط زمانی روشن کنید که به خوبی تهویه و خشک شده باشد.

پاکسازی کپک در یخچال
پاکسازی کپک در یخچال

چگونه بوی کپک را از داخل یخچال از بین ببریم؟

بدین منظور می توانید پوست لیمو، سیب زمینی، نوشابه، برنج یا زغال چوب فعال روی نعلبکی قرار داده و آن را داخل یخچال بگذارید تا به شما در خلاص شدن از شر بوی کپک درون یخچال کمک کنند.
به یاد داشته باشید که می توانید با درست کردن محلول آب و سرکه سفید نیز می توانید بوی بد یخچال را از بین ببرید . بدین منظور سرکه سفید و آب را به نسبت 1: 1 مخلوط کنید و سپس سطح داخلی دستگاه را با آن پاک کنید.
شما می توانید با انجام این راه کارها تنها در عرض 2الی 3 روز از شر بوی بد یخچال خود خلاص شوید، اما برای این کار باید به طور مرتب جاذب ها را تغییر دهید.

سامان سرویس ; مرکز تخصصی خدمات لوازم خانگی در مشهد

نمایندگی رسمی فروش و خدمات ۱۰ برند برتر لوازم خانگی

تعمیر قهوه ساز ، ماشین لباسشویی ، جاروبرقی ، قهوه ساز ، بخار شو ، ماشین اصلاح و ریش تراش ، اپیلیدی و موکن ، سشوار ، غذاساز ، مخلوط کن ، اتو و اتو بخار ، آبمیوه گیری ، پلوپز و گوشتکوب برقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *