خدمات سامان سرویس

0915-2066-168

علت فاسد شدن مواد غذایی در یخچال

تصور یک خانه مدرن بدون یخچال دشوار است. به نظر می رسد که اصل عملکرد آن بسیار ساده است، بنابراین، هیچ مشکلی نباید ایجاد شود ، شما محصولات و مواد غذایی را داخل آن قرار می دهید و تا زمانی که به آنها نیاز نداشته باشید، می توانید اجازه دهید که داخل یخچال باقی بمانند . با این حال، نگهداری مواد غذایی داخل یخچال اسرار خاص خود را دارد که باعث می شود محصولات تازه تر بمانند و در عین حال خواص مفید خود را حفظ کنند.

پس دلایل فاسد شدن مواد غذایی در یخچال چیست و چگونه می توان از آن اجتناب نمود ؟

مواد غذایی محصولات فاسد شدنی با دوره نگهداری محدود هستند که این دوره بسته به محصول متفاوت است و می تواند کم و بیش طولانی باشد. میکروارگانیسم‌های بیماری‌زا، ویروس‌ها، کپک‌ها و مخمرها با فرآیند فساد مواد غذایی مرتبط هستند . همچنین مهم است که به یاد داشته باشید که شرایط خاصی مانند نور ، اکسیژن، دما یا رطوبت وجود دارد که این تجزیه را تسریع می کند.
مواد غذایی مانند ماهی، گوشت، شیر، نان یا سبزیجات ماندگاری کوتاه و محدودی دارند. از سوی دیگر، محصولات دیگر را می توان برای مدت طولانی تری نگهداری کرد، البته این بدان معنا نیست که آنها بدون خراب شدن نگهداری می شوند. مواد غذایی از قبل در زمان برداشت یا کشتار شروع به خراب شدن می کند. این فرآیند را می توان به عنوان یک تغییر ناخوشایند در حالت عادی آن تعریف کرد . برخی از این تغییرات از طریق بویایی، چشایی یا بینایی تشخیص داده می شوند، اگرچه گاهی اوقات برای حواس غیرقابل تشخیص هستند.
طراحی یخچال به گونه ای است که دما در نقاط مختلف متفاوت باشد اگر دستگاه به دو قسمت (فریزر و یخچال) تقسیم شود، سردترین مکان، نزدیکترین قفسه به فریزر است که دما در آن حدود 0 درجه است. هرچه قفسه از فریزر دورتر باشد، گرمتر است. در محفظه سبزیجات، دما به 2 تا 4 درجه می رسد. شایان ذکر است که در نزدیکی دیواره دستگاه دما سردتر از نزدیک درب آن است و خود درب ها گرم ترین مکان در یخچال هستند که دما در آنها حدود 9 درجه است. به همین دلیل، برای نگهداری فرآورده هایی مانند شیر و تخم مرغ کاملاً مناسب نیست، اگرچه بیشتر آنها در آنجا ذخیره می شوند.

فاسد شدن مواد غذایی در یخچال
فاسد شدن مواد غذایی در یخچال

در یخچال، مواد غذایی حتی به دلیل نصب نامناسب  یخچال ممکن است خراب شوند . یخچال باید در مکانی خنک و دور از اجاق گاز و وسایل گرمایشی نصب شود . توجه به گردش آزاد هوا در اطراف دستگاه بسیار مهم است.

چه چیزی باعث فساد مواد غذایی در یخچال می شود؟

دلیل اصلی فاسد شدن غذا، فرآیندهای بیوشیمیایی است که در آن وجود دارد. همه می ‌دانند که میکروب‌ها همه جا هستند، فقط در دمای پایین فعالیت کمتری دارند. فرآیندهای بیوشیمیایی نیز مستقیماً با خود غذا رخ می دهد. به عنوان مثال، در غذای حیوانی، دمای پایین، باعث کند شدن فرایند تجزیه می شود . درست است که همه این فرآیندها کند می شوند، اما متوقف نمی شوند، بنابراین هر محصول طول عمر خاص خود را دارد.

باید به خاطر داشت که همه محصولات به ذخیره سازی نیاز ندارند. به عنوان مثال محصولات زیر می توانند بدون هیچ آسیبی بیرون از یخچال سالم بمانند:

– سیر، سیب زمینی و پیاز
– گوجه فرنگی، کدو تنبل، خربزه، بادمجان: در یخچال خیلی سریعتر از دمای اتاق خراب می شود.
– قوطی های کنسروی که هنوز باز نشده اند. آنها استریل شده و محکم بسته می شوند، بنابراین باکتری ها نمی توانند وارد شوند.
– میوه های استوایی مانند موز، مرکبات، انبه و کیوی در سرمای غیرمعمول فاسد می شوند.
– نگهداری روغن زیتون در یخچال باعث از دست رفتن طعم آن می شود.

هر ماده غذایی علاوه بر اینکه باید در جای مخصوص خود داخل یخچال قرار گیرد، در عین حال، قوانین ذخیره سازی خاصی نیز برای هر دسته وجود دارد:

– ماهی، گوشت و مرغ یخ زده ای که قصد دارید در آینده نزدیک بپزید، باید در قفسه پایین بالای سبزیجات نگهداری شوند. برخی از افراد آنها را در قفسه بالایی قرار می دهند که این کار با اینکه ممنوع نیست، اما باید محصول را در یک بشقاب قرار دهید تا خون روی محصولات دیگر نریزد. اگر قرار نیست تا 2 روز دیگر گوشت یا ماهی بپزید، باید آن را به قسمت های مختلف تقسیم کنید و در فریزر قرار دهید.
– نگهداری تخم‌مرغ‌ها روی درها توصیه نمی‌شود، باید جایی را در قفسه میانی یخچال برای آن‌ها در نظر بگیرید و در سینی که معمولاً برای خود یخچال است قرار دهید.
– شیر و محصولات لبنی در سردترین قفسه باید نگهداری شوند.
– توصیه می شود پنیر را در کاغذ روغنی بپیچید سپس آن را در هر قفسه ای از یخچال نگهداری کنید.
– سبزیجات باید در محفظه های مخصوص سبزیجات و در کیسه های پلاستیکی نگهداری شوند.
– میوه ها نیز باید در همان محفظه سبزیجات نگهداری شوند.
– غذاهای پخته شده باید در ظروف پلاستیکی جداگانه یا سایر ظروف در بسته، جدا از غذاهای خام نگهداری شوند.

همانطور که می بینید دلیل فاسد شدن مواد غذایی در یخچال، فعالیت فعال میکروارگانیسم ها است که ما با چیدمان نا درست غذا به رشد آنها کمک می کنیم. فراموش نکنید که حداقل هر 6 ماه یک بار یخچال را یخ زدایی کنید و آن را با محلول جوش شیرین بشویید تا بتوانید میکروارگانیسم هایی را که روی دیواره ها نشسته اند را حذف کنید.

سامان سرویس ; مرکز تخصصی خدمات لوازم خانگی در مشهد

نمایندگی رسمی فروش و خدمات ۱۰ برند برتر لوازم خانگی

تعمیر قهوه ساز ، ماشین لباسشویی ، جاروبرقی ، قهوه ساز ، بخار شو ، ماشین اصلاح و ریش تراش ، اپیلیدی و موکن ، سشوار ، غذاساز ، مخلوط کن ، اتو و اتو بخار ، آبمیوه گیری ، پلوپز و گوشتکوب برقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *