خدمات سامان سرویس

0915-2066-168

بهترین تنظیم درجه یخچال برای مواد غذایی

کنترل و تنظیم درجه یخچال برای دستیابی به دمای مطلوب بسیار مهم است ، زیرا مواد غذایی مختلف در دماهای مختلف بیشترین ماندگاری را دارند.
تصور اینکه چگونه در زمان های قدیم افراد مواد غذایی را برای مدت طولانی بدون وجود یخچال نگهداری می کردند دشوار است. در آن زمان برای این کار روش ها و ترفندهای مختلف زیادی وجود داشت، اما اکنون تنها یک ترفند وجود دارد و آن هم خرید و نصب یک یخچال در آشپزخانه است.
به نظر می رسد کافی است دوشاخه یخچال را به پریز برق وصل کنید تا در داخل محفظه های آن بلافاصله دمای مطلوب برای نگهداری مواد غذایی فاسد شدنی ایجاد شود و فریزر در حالت دلخواه شروع به فریز شدن کند. در واقع، این دور از واقعیت است و تمام دستکاری ها در درجه دما باید با دست خود و با آگاهی از موضوع انجام شود.
هنگام خرید یک یخچال جدید، باید بفهمید که چه دمایی برای عملکرد آن بهینه در نظر گرفته می شود. به عنوان یک قاعده، برای همه مدل ها این دما بین 5 تا 7 درجه سانتیگراد در نظر گرفته می شود. این معمولاً با سطح 1 یا 2 برای مدل های دارای ترموستات های چرخشی مطابقت دارد.

تنظیم درجه یخچال در تابستان

در ماه های تابستان که هوای بیرون بسیار گرم است، توصیه می شود کنترل دمای یخچال را روی درجه 3 تا 5 درجه سانتیگراد قرار دهید. این دما با گرمای بیرون مقابله می کند. اما شایان ذکر است که این دما خیلی هم خوب نیست، زیرا یخچال برای خنک کردن باید بشدت کار کند. این امر به نوبه خود باعث افزایش مصرف برق و در نتیجه افزایش قبض برق می شود.

تنظیم درجه دمای فریزر

برای محفظه فریزر، دمای ایده آل 18- درجه سانتیگراد است. در این مورد نیز ارزش وقت گذاشتن روی تنظیم صحیح را دارد. اما به یاد داشته باشید که کاهش یک درجه دمای فریزر می تواند به معنای افزایش 6 درصدی مصرف انرژی باشد. در برخی موارد، به سرعت متوجه خواهید شد که مشکلی در فریزر وجود دارد و به درستی خنک نمی شود.

دمای طبقات مختلف یخچال

در یخچال های مدرن، توجه به این نکته مهم است که گردش هوا مناطق مختلف دمایی را ایجاد می کند. هوای گرم بالا رفته و هوای سرد پایین می آید. در برخی از دستگاه ها، حتی می توان دما را برای هر قفسه جداگانه تنظیم کرد.
اگر می خواهید به عملکرد دلخواه برسید، باید دمای دستگاه های خود را به درستی تنظیم کنید. یک صفحه استاندارد دمای یخچال بسته به سازنده یا مدل، معمولاً بین 1 تا 7 است.
برخی از دستگاه های برتر امروزی حتی دارای نمایشگری هستند که می توانید دمای فعلی را مشاهده کنید. با این حال، گاهی اوقات دانستن نحوه تنظیم دقیق دما چندان آسان نیست. بنابراین، ارزش آن را دارد که بفهمیم چگونه دما را در یخچال تنظیم کنیم.

دمای طبقات مختلف یخچال
دمای طبقات مختلف یخچال

نحوه تنظیم درجه یخچال با دماسنج

آزمایش دمای یخچال با دماسنج به تعیین دمای فعلی یخچال کمک می کند. برای انجام این کار، یک دماسنج معمولی را در قسمت یخچال دستگاه قرار دهید. به هیچ وجه نباید آن را خیلی نزدیک به دیوارها قرار داد، زیرا در آنجا بسیار سردتر از وسط قفسه است. همچنین دماسنج های مخصوصی برای یخچال وجود دارد که به آن متصل می شود.

مناسب ترین دما برای قسمت های مختلف یخچال

توجه داشته باشید که تمام قسمت های داخل یخچال دمای یکسانی ندارند. این مناطق مختلف دمایی ناشی از عوامل فیزیکی هستند زیرا هوای سرد چگالی بیشتری نسبت به هوای گرم دارد و بنابراین کمتر پایین می‌رود. در این راستا، این سوال که چگونه دمای یخچال را طوری تنظیم کنیم که برای هر منطقه بهینه باشد، مورد توجه است.
سردترین منطقه در یخچال مستقیماً بالای صفحه شیشه ای یا کشوی پایین که مخصوص نگه داری میوه و سبزیجات است. دما در آنجا می تواند حدود دو درجه باشد. بنابراین بهتر است مواد غذایی فاسد شدنی مانند ماهی تازه یا گوشت خام را در آنجا نگهداری کنید.
اگر دمای آشپزخانه بالا باشد، بسیاری از محصولات، مانند میوه ها، سریعتر خراب می شوند. بنابراین، باید آنها را باید در گرم ترین محفظه یخچال یعنی کشوی پایین دستگاه قرار دهید.
یخچال کاملا اتوماتیک کار می کند. این بدان معناست که وقتی در هنگام باز شدن درب برای مدت کوتاهی دما بالا می رود یا زمانی که غذای گرم درون آن قرار می گیرد، واحد تبرید اطمینان حاصل می کند که دما به تعداد درجه های مشخص شده کاهش می یابد. هرچه یخچال بهتر و قدرتمندتر باشد، این کار سریعتر اتفاق می افتد. بدیهی است که نیاز به برق در این دوره افزایش می یابد، زیرا یخچال بسیار شدیتر کار می کند.

گرم ترین جای یخچال کجاست؟

طبق قوانین فیزیک، هوای “گرم” تمایل به بالا رفتن دارد و بنابراین مناطقی با دمای بالاتر در دو قسمت قفسه های بالایی یخچال قرار دارند. آنها برای نگهداری محصولات لبنی، سوسیس، پنیر مناسب هستند.
با این حال ، یکی از گرم ترین قسمت های یخچال ، درب آن است، زیرا دورترین قسمت از اواپراتور در دیوار پشتی است. اینجا بهترین مکان برای نگهداری نوشیدنی و تخم مرغ است.

گرم ترین جای یخچال کجاست؟
گرم ترین جای یخچال کجاست؟

نحوه تنظیم دمای صحیح

یخچال ها معمولاً یک دکمه چرخشی برای تنظیم دما دارند، به عنوان مثال اعداد از 1 تا 5. هر چه سطح انتخاب شده بالاتر باشد، یخچال سردتر خواهد بود و برق بیشتری مصرف می کند.
بعد از یخ زدایی، یخچال حدود 4 ساعت طول می کشد تا دوباره کاملا خنک شود. زمان خنک شدن به سن، عملکرد و مدل آن بستگی دارد.
تنظیمات بهینه زمانی در یخچال حاصل می شود که دمای قسمت قفسه های مرکزی بین 5 تا 7 درجه سانتیگراد باشد. باز هم، یک دماسنج در این مورد کمک خواهد کرد. اگر دما هنوز به مقادیر لازم نرسیده است، آن را با استفاده از دکمه چرخشی تنظیم کنید. توجه داشته باشید که یافتن تنظیمات صحیح همیشه زمان می برد. در مدل های دارای نمایشگر دیجیتال، تنظیم بسیار آسان تر است و ترموستات سریعتر به دمای تنظیم شده می رسد.
در نظر داشته باشید که به دلیل نوسانات دمای محیط در تابستان و زمستان، عملکرد یخچال نیز با توجه به فصل متفاوت است.
برای یک فریزر، یک شاخص دمای قابل قبول منفی 15 تا منفی18 درجه سانتیگراد خواهد بود. با این حال، همه فریزرها به کنترل های مخصوص به خود مجهز نیستند. در مورد کنترل مستقل، همان اصل یخچال استفاده می شود.

سامان سرویس ; مرکز تخصصی خدمات لوازم خانگی در مشهد

نمایندگی رسمی فروش و خدمات ۱۰ برند برتر لوازم خانگی

تعمیر قهوه ساز ، ماشین لباسشویی ، جاروبرقی ، قهوه ساز ، بخار شو ، ماشین اصلاح و ریش تراش ، اپیلیدی و موکن ، سشوار ، غذاساز ، مخلوط کن ، اتو و اتو بخار ، آبمیوه گیری ، پلوپز و گوشتکوب برقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *