خدمات سامان سرویس

0915-2066-168

علت و نشانه های نشتی آب از پکیج

نشتی آب از پکیج یکی از مشکلات شایع در این دستگاه ها است. در صورتی که پکیج شما آب می دهد حل این مشکل را حتی برای مدت کوتاه به تعویق نیندازید و در صورت مشاهده این مشکل در دستگاه خود بلافاصله از یک تعمیرگاه ماهر و متخصص برای رفع نشتی کمک بگیرید.

عملکرد پکیج چگونه است؟

برای درک علل خرابی و اینکه چرا پکیج آب می دهد باید نحوه عملکرد این دستگاه ها را بدانید. به طور کلی بیشتر پکیج ها دارای چندین بلوک هستند اشتعال و احتراق در بلوک گاز صورت گرفته و بلوک آب وظیفه تامین آب و فشار در دستگاه را بر عهده دارد . بلوک دودکش نیز محصولات و دود های حاصل از احتراق را به بیرون می راند. هنگام راه اندازی پکیج پمپی فعال می شود که آب را به داخل سیستم پمپاژ می کند، دریچه گاز باز می شود ، مایع در لوله های مبدل حرارتی گردش می کند و مشعل به طور یکنواخت بدنه دستگاه را گرم می کند. سنسورها فرایند گرمایش را کنترل می کنند . به محض اینکه دما به دمای تنظیم شده رسید گاز خاموش شده و گرمایش متوقف می شود. هنگامی که دما کاهش پیدا کرد سنسورها سیگنالی را به ماژول کنترل دستگاه ارسال می‌کنند و چرخه گرمایش دوباره شروع می شود. هنگامی که میکسر باز می شود جریان فعال می شود. این سنسور سیگنالی به برد ارسال می کند تا شیر سه طرفه را به سیستم گرمایش سوئیچ کند در برخی از مدل ها گزینه شروع سریع وجود داشته و شیر سه طرفه برقی به طور دوره‌ای سوئیچ می شود و مبدل حرارتی اول و دوم را گرم می کند.

نشتی آب از پکیج
نشتی آب از پکیج

دلایل نشتی آب از پکیج

1. نشت آب همراه با کاهش فشار

. گاهی اوقات نشتی یا آب دادن پکیج با کاهش فشار در سیستم همراه می شود .
این مورد معمولا در شرایطی می باشد که دستگاه در دمای بالا کار می کند در این پکیج ها نشتی ایجاد شود اما به دلیل دمای زیاد آب یا داغ بودن بیش از حد آن به سرعت تبخیر می شود بدون اینکه لکه آب روی زمین ایجاد شود.

2. خوردگی اجزای فلزی

قطعاتی که در تماس با آب قرار می گیرند در معرض تغییر دما قرار دارند، بنابراین خوردگی این قطعات می‌تواند به سرعت منجر به آسیب و نشتی آب شود. خوردگی اجزای فلزی پکیج به کیفیت فلز آن بستگی دارد . در صورتی که مبدل حرارتی از آلیاژهای نازک ساخته شده باشد سریع تر فرسوده شده و درزهای بین آنها باز می شود.

3. وجود سوراخ در مخزن

سوراخ شدن مخزن به دلیل خوردگی فلز ایجاد می شود. این مشکل به ویژه در دستگاه هایی که بیش از ۱۰ سال در حال کار مداوم بوده اند بیشتر ایجاد می شود. با تماس مکرر آب با سطح فلزی زنگ زدگی ایجاد شده و باعث خوردگی پکیج می شود.

4. فرسودگی جداره های پکیج

در صورت وجود شعله دائمی و قبلی در محفظه احتراق این امکان وجود دارد که یکپارچگی فلزاتی که دائم در معرض شعله قرار دارند از بین رفته و دیواره های پکیج فرسوده شود.

مکانهای نشت آب از پکیج

نشتی آب از پکیج می تواند در طول کل مسیر آب رخ دهد . در صورتی که پکیج گازی دو مداره نشتی داشته باشد ممکن است مشکل در بلوک های مبدل حرارتی لوله ها، مخزن انبساط و نقاط اتصال باشد.
در صورتی که مشکل در مخزن انبساط باشد حجم آب پر کننده مدار گرمایش بسته به سطح گرمایش متفاوت است. هنگامی که دما افزایش می یابد، حجم آب افزایش می یابد که مستلزم تغییر در فشار هیدرولیک در داخل سیستم گرمایش بسته است . در این صورت مدار گرمایش بار بیشتری را متحمل می شوند .
فراموش نکنید که تمام نشتی های پکیج باید در اسرع وقت برطرف می شوند .

چگونه تشخیص دهیم که پکیج نشتی دارد؟

نشت آب ، فشار هیدرولیک از سیستم گرمایش را کاهش می دهد، البته نباید فراموش کرد که فشار سیستم ممکن است به دلایل دیگری مانند تغییر در چگالی آب نیز کاهش یابد . برای تشخیص نشتی آب از پکیج باید اول از همه اتصالات قابل جدا شدن دستگاه مانند شیرها را جدا کرد اما فراموش نکنید که همیشه نمی توان محل نشتی را به صورت بصری تعیین کرد زیرا آب لزوما در یک جریان مداوم جریان نمی یابد و بیشتر اوقات فقط چکه های آب وجود دارد که به دلیل تماس با سطوح داغ تبخیر می شوند.
بنابراین شما باید نه تنها به آثار رگه‌های نقاط زنگ‌زده توجه کنید بلکه بهتر است با چراغ قوه به دنبال نشتی بگردید. مناطق سخت و خارج از دسترس را نیز می توانید توسط آینه بررسی کنید.
زیر محل های احتمالی نشتی دستمالی قرار دهید خیس شدن دستمال به منزله تایید نشت آب از پکیج است. در صورتی که افت فشار نشان دهنده نشتی باشد ممکن است مشکل در پکیج نباشد بلکه در سایر عناصر سیستم گرمایشی از جمله رادیاتورها باشد که باید آنها نیز بررسی شوند.

سامان سرویس ; مرکز تخصصی خدمات لوازم خانگی در مشهد

نمایندگی رسمی فروش و خدمات ۱۰ برند برتر لوازم خانگی

تعمیر قهوه ساز ، ماشین لباسشویی ، جاروبرقی ، قهوه ساز ، بخار شو ، ماشین اصلاح و ریش تراش ، اپیلیدی و موکن ، سشوار ، غذاساز ، مخلوط کن ، اتو و اتو بخار ، آبمیوه گیری ، پلوپز و گوشتکوب برقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *