خدمات سامان سرویس

0915-2066-168

راهنمای تفکیک و شستن لباس های رنگی در لباسشویی

شستن لباس های رنگی در لباسشویی همراه با سایر لباسها ، گاهی موجب زیان و دردسر های زیادی می شود. به طور معمول همیشه توصیه می ‌شود قبل از شستشوی لباس ها داخل ماشین لباسشویی اولین کاری که باید انجام دهید مرتب کردن لباس ها برای شستشو داخل ماشین لباسشویی برحسب رنگ است. زیرا در صورت انجام این کار از قاطی شدن رنگ لباسها در حین چرخه شستشو و رنگ پس دادن آنها به یکدیگر جلوگیری می شود.
از آنجایی که روشنایی رنگ ، مترادف با تازگی است و چنین لباس هایی در ناخودآگاه برای ما جدید و نو به نظر می رسند، برای اینکه لباس ها در حین شستشو بدلیل رنگ گیری از یکدیگر طراوت و تازگی خود را از دست ندهند توصیه های ذکر شده در این مقاله بسیار ارزشمند است.

چگونه از رنگ پس دادن لباس های رنگی در حین شستشو مطلع شویم؟

با توجه به اینکه استفاده از مواد شوینده تهاجمی و آب سخت به معنای واقعی باعث از بین رفتن رنگ لباس ها و کهنه به نظر رسیدن آنها می شود ، در صورتی که در مورد ماندگاری رنگ لباس های خود شک دارید و می ترسید که در حین شستشو رنگ پس دهند ابتدا باید رنگ آنها را آزمایش کنید. بدین منظور کافی است یک قسمت کوچک از لباس را خیس کنید، سپس یک ورق کاغذ سفید روی آن قرار داده و ناحیه را اتو کنید. در صورتی که کاغذ سفید لکه دار شده باشد نشان می‌دهد که این لباس هنگام شستشو در دمای بالا رنگ پس می دهد. بنابراین باید آن را ابتدا در آب خنک خیس کنید سپس آن را داخل ماشین لباسشویی بیندازید و یک چرخه با دمای آب ۳۰ درجه را برای شستشوی آن انتخاب کنید.

شستن لباس های رنگی در لباسشویی
شستن لباس های رنگی در لباسشویی

راهنمای تفکیک و شستن لباس های رنگی در لباسشویی

1. مرتب‌سازی بر اساس رنگ

نکته ای که در اینجا واضح هست این است که لباس های رنگی یا دارای رنگ تیره می توانند لباس های دیگری که دارای رنگ های روشن هستند را لکه‌دار کنند به خصوص اگر در دماهای بالا شسته شوند. بنابراین باید لباس های رنگی با یکدیگر و لباس های سفید یا دارای رنگ روشن با یکدیگر در داخل ماشین لباسشویی انداخته شوند.

2. مرتب کردن لباس ها بر حسب وزن برای شستشو در ماشین لباسشویی

با توجه به اینکه منسوجات سنگین مانند پتوی یا حوله می توانند به پارچه های ظریف لباس در حین شستشو داخل ماشین لباسشویی آسیب برسانند بنابراین هنگامی که قرار است این منسوجات درون ماشین لباسشویی شسته شوند بر اساس وزنی که دارند باید مرتب سازی شوند . بدین معنی که لزومی ندارد که شلوار جین و تاپ آبی با وجود رنگ یکسان با یکدیگر در داخل ماشین لباسشویی شسته شوند و یا لباس ها با پتو و حوله در داخل ماشین لباسشویی انداخته شوند.

3. مرتب کردن بر اساس بافت پارچه

منسوجاتی که دارای جنس های مختلفی هستند را نیز نباید با یکدیگر در داخل ماشین لباسشویی بیندازید. به‌ عنوان‌ مثال حوله یا ژاکت های پشمی نباید با سایر منسوجاتی که ذرات و گرد و غبار را جمع می کنند مانند مخمل به طور همزمان در داخل ماشین لباسشویی شسته شوند.

4.مرتب سازی بر اساس تازگی لباس

به طور کلی خانم های خانه دار با تجربه می دانند که لباس ها و سایر منسوجات قدیمی و جدید را باید جداگانه شست، زیرا هنوز رنگدانه های زیادی در منسوجات جدید وجود دارد که در اولین شستشو از بین رفته و رنگ زیادی پس می دهند.

هنگام شستشوی لباس های رنگی داخل ماشین لباسشویی به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

1. انتخاب درجه کم برای آب

با توجه به اینکه آب گرم یکی از دشمنان اصلی اشیای رنگی است اگر حالت شستشو در ماشین لباسشویی شما قابل انتخاب است باید چرخه هایی که دارای پایین ترین دمای آب است را انتخاب کنید . دمای آب هنگام شستشوی لباس های رنگی داخل ماشین لباسشویی نباید از ۳۰ درجه سانتی گراد بیشتر باشد. آب سرد تر و رنگ پارچه را حفظ می کند استثنائاتی نیز وجود دارد بنابراین بهتر است قبل از شستشوی لباس برچسب روی لباس را مطالعه کنید تا از خراب شدن لباس جلوگیری کنید.

2. قرار دادن لباس ها داخل کیسه لباسشویی آنها را مصون نگه نمی دارد.

استفاده از کیسه لباسشویی راه حل موثری برای جلوگیری از رنگ گرفتگی لباس ها نیست. برخی از افراد معتقدند که اگر لباس های رنگی خود را درون کیسه لباسشویی قرار دهند بقیه لباس های داخل درام را لکه‌دار نمی کنند اما در دماهای بالا حتی لباس هایی که درون کیسه لباسشویی تا شده‌اند نیز رنگ پس می دهند و باعث انتقال رنگ به سایر لباس ها نیز می شوند.

3. لباس های رنگی را بیش از حد خشک نکنید.

منابع گرمایی مانند خشک کن ماشین لباسشویی یا بخاری درست است که به خشک شدن سریع تر لباس ها کمک می کنند اما در عین حال می توانند باعث از بین رفتن رنگ لباس نیز بشوند. از آنجایی که گرمای بیش از حد رنگ را از سطح پارچه تبخیر می کند بنابراین بهتر است به جای استفاده از خشک کن لباسشویی یا قرار دادن لباس ها بر روی بخاری آنها را به سادگی بر روی بند رخت آویزان کنید تا در معرض جریان هوا خشک شوند. از قرار دادن مستقیم لباس رنگی در معرض نور مستقیم خورشید نیز خودداری کنید زیرا پارچه لباس تحت تاثیر اشعه ماورای بنفش تغییر رنگ می دهد.

سامان سرویس ; مرکز تخصصی خدمات لوازم خانگی در مشهد

نمایندگی رسمی فروش و خدمات ۱۰ برند برتر لوازم خانگی

تعمیر قهوه ساز ، ماشین لباسشویی ، جاروبرقی ، قهوه ساز ، بخار شو ، ماشین اصلاح و ریش تراش ، اپیلیدی و موکن ، سشوار ، غذاساز ، مخلوط کن ، اتو و اتو بخار ، آبمیوه گیری ، پلوپز و گوشتکوب برقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *