خدمات سامان سرویس

0915-2066-168

علت روشن نشدن یخچال چیست؟

روشن نشدن یخچال ، یکی از رایج ترین خرابی ها در این دستگاه ها است . در این مورد بعد از مدتی استراحت کمپرسور ، موتور روشن نشده و دمای محفظه های دستگاه بالا می رود . برخی از کاربران در چنین شرایطی ممکن است متوجه شوند که به نظر می رسد موتور در حال شروع به کار است بطوری که صدای کلیک رله شنیده می شود، کمپرسور حتی سعی می کند راه اندازی شود، اما بلافاصله خاموش می شود و موتور معمولاً بسیار داغ است.
در این صورت چه اتفاقی برای یخچال افتاده است ؟ آیا می توان عملکرد دستگاه را به تنهایی به حالت عادی بازگرداند، و چه زمانی که لازم است با تعمیرکار تماس بگیرید؟

چه زمانی خودتان می توانید مشکل روشن نشدن یخچال را برطرف کنید؟

همیشه روشن نشدن یخچال دلیل بر خرابی دستگاه نیست. . قبل از تماس با تعمیرکار، نکات زیر را بررسی کنید.

– آیا درب یخچال محکم بسته شده است؟

تمامی یخچال های مدرن مجهز به دکمه کلید روشنایی هستند که دارای سه پین است. اگر درب دستگاه باز باشد، سیگنالی برای روشن کردن چراغ و خاموش کردن موتور وجود دارد. شاید چیزی مانع از بسته شدن کامل درب شده باشد. بررسی کنید که همه محتویات بدرستی روی قفسه ها قرار بگیرند و دوباره سعی کنید درب را ببندید.

– آیا پریز برق سالم است؟

پریز برق را از نظر پلاستیک ذوب شده، آثار سوختگی و… بررسی کنید . بدین منظور دوشاخه را جدا کنید و دستگاه دیگری را به برق بزنید. اگر کار نکرد، مشکل در پریز است و باید با یک برقکار تماس بگیرید.

– آیا برد کنترل دستگاه یکبار خراب شده است؟

در مدل های دارای کنترل الکترونیکی، برد کنترل وظیفه عملکرد یخچال را بر عهده دارد. گاهی اوقات برد می تواند بطور ناگهانی به دلیل اضافه بار خراب شود، لازم است تجهیزات را به مدت 10-15 دقیقه از برق جدا کنید و پس از طی این دستگاه را دوباره به برق متصل کنید اگر برد فقط یک باز خراب شده باشد احتمالاً یخچال به طور معمول شروع به کار می کند.

روشن نشدن یخچال
روشن نشدن یخچال

نقص های احتمالی روشن نشدن یخچال که نیاز به تعمیر دارند ، کدامند؟

1. خرابی کمپرسور دستگاه

کمپرسور یخچال ، فریون را از طریق سیستم لوله پمپ می کند و به همین دلیل یخچال خنک می شود. خرابی موتور می تواند با یک مدار باز یا یک مدار قطع سیم پیچ ها، اتصال کوتاه سیم پیچ ها روی محفظه و گیر کردن مکانیکی قطعات موتور همراه باشد.
خرابی کمپرسور رایج ترین دلیل روشن نشدن یخچال است و باعث می شود هنگامی که درب یخچال باز می شود چراغ در محفظه یخچال روشن نشود، کمپرسور بی صدا است یا زمزمه می کند اما روشن نمی شود یا موتور روشن می شود، صدای کلیک رله شنیده می شود، اما پس از آن کمپرسور بلافاصله خاموش می شود. در این صورت موتور معیوب باید با موتور جدید تعویض شود.

2. خرابی برد کنترل دستگاه عاملی برای روشن نشدن یخچال است.

برد کنترل ، مغز یخچال است و شامل تمام حالت های عملیاتی است. برد ، سیگنال ها را دریافت، پردازش و به همه قسمت ها ارسال می کند. اغلب، به دلیل نوسانات برق روی برد، اجزاء آن از کار می‌افتند یا اتصالات می‌سوزند. اگر کمپرسور روشن نشود، به احتمال زیاد خرابی مربوط به مدار موتور، سنسور دما یا واحد قدرت است.
در نتیجه موتور یخچال روشن نمی شود. شاید چراغ های صفحه کنترل یا نمایشگر (در یخچال های دارای صفحه نمایش) نیز روشن نشوند.
برای رفع مشکل ، تعمیرکار مشکلات برد کنترل را با بررسی ، اجزاء مشکوک و کنتاکت ها تشخیص می دهد. پس از آن، عناصر معیوب (خازن ، و غیره) با موارد جدید تعویض می شوند و کنتاکت های مشکوک لحیم می شوند. در صورت آسیب شدید (مثلاً خرابی پردازنده)، برد ، با یک برد جدید تعویض می شود.

3. خرابی ترموستات

ترموستات واحدی است که وظیفه تعیین دمای یخچال را بر عهده دارد. با رسیدن به مقادیر معینی، موتور روشن و خاموش می شود. اگر ترموستات از کار افتاده باشد، موتور فرمان روشن شدن را دریافت نمی کند.
معمولاً دلیل آن کم شدن فشار دم و لوله مویین ترموستات، آلودگی یا چسبیدن لوله به دم یا آسیب به کنتاکت های داخل ترموستات است.
در نتیجه چراغ یخچال الکترومکانیکی روشن است اما موتور کار نمی کند. گاهی اوقات کلیک ترموستات نیز قابل شنیدن است.
ترموستات قابل تعمیر نیست و باید با یک ترموستات جدید جایگزین شود.

4. نشت فریون

فریون مبردی است که از طریق مدار مهر و موم شده یخچال به گردش در می آید. به دلیل انبساط و انقباض فریون، محفظه ها خنک می شوند. در صورت وجود نشتی در مدار، کارایی یخچال کاهش می یابد و سعی می کند با راه اندازی کمپرسور با خاموش شدن های نادر، کمبود سرما را جبران کند. بنابراین، یخچال در ابتدا به ندرت خاموش می شود، و سپس، هنگامی که تمام فریون تبخیر شد، به طور کلی روشن نمی شود.
در نتیجه موتور کمپرسور یخچال مدتی با استراحت های گاه و بیگاه کار می کند و بعد از مدتی به طور کامل روشن نمی شود. چراغ محفظه یخچال روشن است.
تعمیرکار، به دنبال نشتی در مدار خنک کننده بوده وآن را از بین می برد و پس از آن فیلتر خشک کن را عوض می کند، سیستم را تخلیه می کند و یخچال را دوباره با فریون پر می کند.
از جمله نقص های دیگری که باعث روشن نشدن یخچال می شوند به خرابی سنسور دما ، خرابی تایمر یخ زدایی و قطع شدن دوشاخه یا سیم برق اشاره نمود.
برای تعمیر یخچال – فریزر در مشهد ، با سامان سرویس تماس بگیرید .

سامان سرویس ; مرکز تخصصی خدمات لوازم خانگی در مشهد

نمایندگی رسمی فروش و خدمات ۱۰ برند برتر لوازم خانگی

تعمیر قهوه ساز ، ماشین لباسشویی ، جاروبرقی ، قهوه ساز ، بخار شو ، ماشین اصلاح و ریش تراش ، اپیلیدی و موکن ، سشوار ، غذاساز ، مخلوط کن ، اتو و اتو بخار ، آبمیوه گیری ، پلوپز و گوشتکوب برقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *