خدمات سامان سرویس

0915-2066-168

7 علت سر و صدای خشک کن ماشین لباسشویی

سر و صدای خشک کن ماشین لباسشویی یکی از ایرادات رایج در این دستگاه ها است که کاربران زیادی از آن شکایت دارند، اما علت ایجاد این سروصدا از خشک کن ماشین لباسشویی چیست و چگونه می توان آنها را برطرف کرد؟ این‌ها مواردی است که در این مقاله به آن پرداخته شده است.

دلایل سر و صدای خشک کن ماشین لباسشویی چیست؟

1. مشکلات تسمه محرک

محرک یک تسمه بلند و نازک است که دور خشک کن و سپس دور قرقره موتور محرک پیچیده شده است . با گذشت زمان این تسمه ممکن است دچار فرسودگی یا پارگی شود . در صورتی که تسمه محرک فرسوده بوده یا پاره شده باشد خشک کن ماشین لباسشویی هنگام چرخش صدا ایجاد می کند. به همین دلیل هنگام سر و صدای ماشین لباسشویی هنگام خشک کن تسمه محرک باید از نظر ساییدگی و پارگی بررسی شده و در صورت لزوم تعویض شود.

2. فرسودگی غلطک درام

ممکن است یک یا چند غلطک پشتیبان درام فرسوده شده باشند. اکثر خشک کن ها در ماشین لباسشویی دارای دو غلطک پشتیبانی درام در پشت درآم دستگاه هستند و برخی از خشک کن ها دارای دو غلطک دیگر هستند که در جلوی درام قرار دارند . برای عملکرد صحیح خشک کن این غلطک ها باید بتوانند آزادانه بچرخند. اگر غلطک های درام فرسوده شوند می‌توانند باعث سر و صدای ماشین لباسشویی در هنگام خشک کن شوند. بررسی غلطک ها از نظر فرسودگی یکی دیگر از مواردی است که در هنگام ایجاد شدن سر و صدا از خشک کن ماشین لباسشویی باید بررسی شده و در صورت لزوم تعویض شوند.
به عنوان یک اقدام پیشگیرانه توصیه می شود هنگام ایجاد این مشکل و فرسودگی برخی غلطک ها همه آنها را به طور همزمان عوض کنید و قبل از نصب غلطک های جدید شفت را کاملاً تمیز کنید.

3. فرسودگی پروانه ماشین لباسشویی

چرخش دریچه هوا ، هوا را از خشک کن کشیده و آن را خارج می کند. پرز ها، جوراب و اقلام کوچک لباس مانند دکمه از فیلتر عبور کرده و وارد پروانه می شوند و باعث ایجاد سر و صدا در هنگام خشک کن ماشین لباسشویی می گردند . علاوه بر این ، پره های پروانه ممکن است فرسوده شده و باعث آویزان شدن پروانه بر روی محور موتور شوند .
برای تعیین اینکه آیا پروانه در ماشین لباسشویی به درستی کار می کند یا خیر ، دریچه هوا را باز کرده و جریان هوا را بررسی کنید . اگر جریان هوا ضعیف است پروانه را از نظر انسداد و شکستگی بررسی کنید . در صورتی که هیچ مانعی وجود ندارد سعی کنید پروانه را به صورت دستی بچرخانید و در صورت شکستگی آن را تعویض کنید.

سر و صدای خشک کن ماشین لباسشویی
سر و صدای خشک کن ماشین لباسشویی

4. فرسودگی بلبرینگ های درام

بلبرینگ های درام  با گذشت زمان این بلبرینگ‌ها فرسوده شده و می‌تواند باعث ایجاد سر و صدای ماشین لباسشویی در هنگام خشک کن شوند. برای تعیین اینکه آیا بلبرینگ ها فرسوده شده و باعث ایجاد این صدا می شوند تسمه خشک کن را برداشته و سعی کنید درام را با دست بچرخانید. اگر درام آزادانه بچرخد بعید است که بلبرینگ‌ها فرسوده شده باشند اما اگر درآم در هنگام چرخش صدایی مانند جیر جیر دارد یا به سختی می چرخد احتمالاً بلبرینگ ها فرسوده شده و نیاز به تعویض دارند.

5. مشکلات قرقره

اگر سر و صدای ماشین لباسشویی در هنگام خشک کن به گوش می رسد قرقره را برای تسمه درآم خشک کن بررسی کنید و مطمئن شوید که آزادانه روی شفت می چرخد. اگر زنجیر قرقره گیر کرده، فرسوده شده یا آسیب دیده است توصیه می کنیم علاوه بر تعویض زنجیره قرقره ، تسمه محرک در آن را نیز تعویض کنید.

6. مشکلات درام دستگاه

درام خشک کن را به طور کامل بررسی کنید .درب آن را باز کنید و درام را به صورت آزمایشی و توسط دست بچرخانید و ببینید که آیا به آرامی دور محور خود می چرخد یا خیر . همچنین درام را فشار دهید تا ببینید آیا مقاومت می کند یا می پرد . اگر هنگام فشار دادن درام صدای خراش یا جغجغه را می شنوید یا احساس می کنید با فشار دادن ، درام به سادگی جابجا می شود با یک درام خشک کن معیوب یا خارج از تعادل روبه‌رو هستید که در این صورت باید از یک تکنسین ماهر و متخصص برای حل این مشکل کمک بگیرید.

7. عدم کارکرد درست موتور

گاهی اوقات سر و صدای خشک کن ماشین لباسشویی به دلیل خراب شدن موتور محرک دستگاه ایجاد می شود که در این صورت این موتور باید تعویض شود. اما قبل از این که موتور محرک را تعویض کنید قطعات و اجزای دیگر مانند بلبرینگ های موتور محرک را از نظر فرسودگی بررسی کنید ، زیرا ممکن است به دلیل فرسودگی این اجزا سر و صدا ایجاد شده باشد . در غیر این صورت اگر مشکل از موتور محرک بود آن را تعویض کنید.

سامان سرویس ; مرکز تخصصی خدمات لوازم خانگی در مشهد

نمایندگی رسمی فروش و خدمات ۱۰ برند برتر لوازم خانگی

تعمیر قهوه ساز ، ماشین لباسشویی ، جاروبرقی ، قهوه ساز ، بخار شو ، ماشین اصلاح و ریش تراش ، اپیلیدی و موکن ، سشوار ، غذاساز ، مخلوط کن ، اتو و اتو بخار ، آبمیوه گیری ، پلوپز و گوشتکوب برقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *