خدمات سامان سرویس

0915-2066-168

11 علت داغ شدن موتور یخچال که باید بدانید

در حین کار، موتور یخچال گرم می شود که این به دلیل آزاد شدن گرما هنگام اعمال جریان به سیم پیچ های کمپرسور است. و هرچه بیشتر کار کند، گرما قوی تر می شود. که این علامت خوبی است . اما اگر فقط علائم دیگری از خرابی یخچال مشاهده شود، باید نگران داغ شدن موتور یخچال باشید . به عنوان مثال :
– موتور یخچال خاموش نمی شود.
– کمپرسور روشن می شود و بلافاصله خاموش می شود.
– یخچال یخ می زند یا برعکس یخ خنک نمی شود.
– کمپرسور بسیار داغ است اما روشن نمی شود.

دلایل داغ شدن موتور یخچال که خودتان می توانید از پس آن برآیید :

1- حالت انجماد سریع روشن است.

به همین دلیل، موتور به طور مداوم کار می کند و بسیار داغ می شود. این حالت برای انجماد سریع محصولات در فریزر در نظر گرفته شده است که در برخی از یخچال ها به صورت دستی خاموش می شود. اگر حالت انجماد فوق العاده را روشن کرده اید، طبق دستورالعمل ها این حالت را خاموش کنید.

2- حالت خنک کننده سریع روشن است.

این گزینه عملکردی مشابه Super Freeze یا حالت انجماد سریع دارد، اما فقط برای بخش یخچال و برای خنک کردن سریع حجم زیادی از محصولات در محفظه یخچال در نظر گرفته شده است . اگر فراموش کردید آن را خاموش کنید، حالت را غیرفعال کنید.

3- قرار دادن غذای داغ در یخچال

این حالت منجر به کارکرد طولانی تر کمپرسور بدون خاموش شدن و گرمای بیش از حد می شود.

4- باز بودن درب دستگاه

به همین دلیل هوای گرم وارد محفظه می شود و موتور باید دائماً کار کند. در نتیجه باعث داغ شدن کمپرسور می شود.

5- خرابی های نادر

دستورالعمل ها را بررسی کنید: مدل های بدون نوفراست باید حداقل هر 6-12 ماه یک بار یخ زدایی شوند. در غیر این صورت، روکش برفکی در فریزر از انتقال موثر سرما از اواپراتور جلوگیری می کند و موتور که با خاموش شدن های نادر کار می کند، بسیار داغ می شود.

6- پرکردن بیش از حد یخچال

اگر یخچال را آنقدر پر کنید که کانال های تامین هوای خنک به محفظه یخچال را مسدود کند، راندمان خنک کننده کاهش می یابد و یخچال سعی می کند کمبود آن را با کار مداوم جبران کند که از این طریق کمپرسور یخچال داغ می شود .

داغ شدن موتور یخچال
داغ شدن موتور یخچال

نقص های احتمالی که باعث داغ شدن موتور یخچال می شوند ، کدامند؟

1. سایش یا آسیب درزگیرهای لاستیکی دور درب یخچال

در صورت ایجاد این مشکل درب دستگاه به خوبی بسته نشده و هوای گرم به داخل محفظه وارد می شود. برای جبران گرمای خارج شده، موتور با خاموشی های نادر کار می کند. در نتیجه کمپرسور تقریبا بدون توقف کار می کند و بسیار داغ می شود.
برای رفع مشکل درزگیرهای لاستیکی دور درب باید تعویض شوند.

2. خرابی سنسور دما یا ترموستات، که خنک کننده را خاموش می کند .

در صورت خرابی سنسور دما یا ترموستات سیگنال رسیدن به دمای تنظیم شده از سنسور به برد کنترل ارسال نمی شود، بنابراین کمپرسور بدون توقف کار می کند و باعث می شود که یخچال یخ بزند، موتور بسیار داغ است و دائما کار می کند.
در این صورت سنسور یا ترموستات باید تعویض شود.

3. خرابی برد کنترل باعث داغ شدن کمپرسور یخچال می شود .

خرابی برد کنترل یخچال باعث می شود که این ماژول به اشتباه داده های سنسور دما را پردازش نموده و خنک کننده را دیر خاموش می کند. بنابراین، موتور با افزایش بار کار می کند و بسیار داغ می شود. در نتیجه یخچال یخ می زند و کمپرسور بسیار داغ است و دائما کار می کند. برای رفع این مشکل برد کنترل نیاز به تعمیر یا تعویض دارد

4. عدم یخ زدایی در یخچال های نوفراست

عدم یخ زدایی در یخچال های نوفراست باعث خرابی یک یا چند واحد یخ زدایی مانند فیوز، سنسور یخ زدایی، المنت گرمایش یا تایمر یخ زدایی می شود . در نتیجه در قسمت فریزر یخچال نوفراست مقدار زیادی یخ ایجاد می شود و محفظه یخچال خنک نمی شود در حالی که کمپرسور گرم است و بدون توقف کار می کند. یخ زدایی برای مدت کوتاهی به حل مشکل کمک می کند، اما بعد از یک تا دو هفته مشکل دوباره تکرار می شود. در این صورت تعمیر یخ زدایی مورد نیاز است.

5. نشت مبرد

این مشکل در مدار گرمایش فولادی محیط فریزر در اواپراتور دستگاه اتفاق می افتد. در این هنگام یخچال سعی می کند کمبود فریون را با کار مداوم موتور جبران کند، بنابراین موتور بدون خاموش شدن کار می کند و این مسئله باعث داغ شدن کمپرسور یخچال می شود. در نتیجه یخچال یخ نمی زند، کمپرسور بسیار داغ است و دائما کار می کند.
برای رفع مشکل لازم است محل نشتی را پیدا کنید، آن را از بین ببرید و یخچال را با گاز مبرد یا گاز فریون پر کنید .

برای تعمیر یخچال و فریزر در مشهد ، با سامان سرویس تماس بگیرید.

سامان سرویس ; مرکز تخصصی خدمات لوازم خانگی در مشهد

نمایندگی رسمی فروش و خدمات ۱۰ برند برتر لوازم خانگی

تعمیر قهوه ساز ، ماشین لباسشویی ، جاروبرقی ، قهوه ساز ، بخار شو ، ماشین اصلاح و ریش تراش ، اپیلیدی و موکن ، سشوار ، غذاساز ، مخلوط کن ، اتو و اتو بخار ، آبمیوه گیری ، پلوپز و گوشتکوب برقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *