خدمات سامان سرویس

0915-2066-168

8 نکته برای مراقبت از مایکروویو

مراقبت از مایکروویو می تواند تأثیر بسزایی در طول عمر آن داشته باشد. به طور متوسط، مایکروویوها معمولاً بین 5 تا 10 سال دوام می‌آورند . اگر نکات زیر رعایت کنید، می‌توانید طول عمر بیشتری را از مایکروویو خود انتظار داشته باشید.

نکات کاربردی برای مراقبت از مایکروویو

1. آن را تمیز نگه دارید

یکی از ساده ترین راه ها برای افزایش طول عمر مایکروویو تمیز کردن منظم آن است. بسیاری از مردم نمی دانند که پاشش مواد غذایی و مایعات می تواند انرژی را جذب کند و منجر به ایجاد لکه های سوختگی و حتی آسیب به اجزای مایکروویو شود.
بیشتر غذاها و مایعات را می توان با آب و صابون گرم یا پاک کننده مخصوص اجاق مایکروویو پاک کرد.
برای لکه های سرسخت، می توانید یک فنجان آب را در مایکروویو به مدت 60 تا 90 ثانیه گرم کنید. با این کار بخار آب ایجاد شده لکه ها را از بین می برد.
همچنین می‌توانید با خرید یک پوشش یا استفاده از موادی مانند حوله کاغذی یا کاغذ مومی برای پوشاندن ظروف خود در طول فرآیند گرم کردن، به راحتی از بسیاری از کثیف کاری ها جلوگیری کنید.

2 . ظروف خود را با دقت انتخاب کنید

موادی که برای مایکروویو ایمن نیستند می توانند باعث آتش سوزی یا انفجار شوند، بنابراین به خاطر ایمنی و طول عمر مایکروویو خود، فقط باید از ظروف قابل استفاده در مایکروویو استفاده کنید. هرگز نباید موارد زیر را در مایکروویو قرار دهید:
• کاغذ آلومینیوم
• ظروف فلزی
• ظروفی که دارای طرح های نقره ای یا طلایی هستند
به طور معمول، اقلام سرامیکی، شیشه ای و پلاستیکی برای مایکروویو ایمن هستند، اما استثناهایی وجود دارد. به جای حدس و گمان، به برچسب روی ظروف خود دقت کنید. اگر برچسبی وجود ندارد، می‌توانید یک آزمایش ساده برای تعیین اینکه آیا ان ظرف در مایکروویو ایمن است یا خیر، انجام دهید.
ظرف را همراه با فنجان یا کاسه ای حاوی آب در مایکروویو قرار دهید و ان را به مدت یک دقیقه گرم کنید. اگر بدنه ظرف بسیار داغ است، انرژی زیادی جذب کرده است و استفاده از آن در مایکروویو توصیه نمی شود.
اگر در حین پختن غذا متوجه شدید که ظرف یا تکه ای از ظرف به طور قابل توجهی داغتر از غذا می شود، نباید از ان ظرف استفاده کنید.

8 نکته برای مراقبت از مایکروویو
8 نکته برای مراقبت از مایکروویو

3 . مراقبت از درب مایکروویو

درب از جمله پر استفاده ترین قسمت های مایکروویو هستند. در برخی مواقع، اکثر مردم درب مایکروویو را محکم به هم میکوبند و یا حتی آن را با آرنج نیز می بندند و یا بدون اینکه ابتدا مایکروویو را خاموش کنند، درب را باز می کنند.
همه ی این اقدامات ممکن است باعث آسیب تدریجی به دستگاه شما شود. چفت های مایکروویو پیچیده تر از آن چیزی هستند که شما فکر می کنید.
برخی از این چفت ها دارای سه کلید پیچیده هستند که باید به ترتیب صحیح بسته شوند و بسته شدن نادرست درب ممکن است به این کلیدها آسیب برساند.
باز کردن درب در حالی که مایکروویو مشغول به کاراست، می تواند منجر به سوختن فیوز ایمنی شود.

4. بدون اینکه چیزی دورن مایکروویو قرار دهید از ان استفاده نکنید

استفاده از مایکروویو بدون این که چیزی در داخل آن بگذارید می تواند آسیب جدی به ان وارد کند. وقتی مایکروویو خالی است، انرژی تولید شده توسط مایکروویو باید توسط اجزای خودش جذب شود، مانند شیشه یا مگنترون که انرژی تولید می کند.
مقاومت این قطعات بسیار پایین است و در صورت این گونه استفاده از مایکرو ویو ان ها در معرض اسیب جدی قرار میگیرند و تعمیر یا جایگزینی آنها می تواند بسیار پر هزینه باشد.
اگر قصد دارید از مایکروویو خود به عنوان تایمر استفاده کنید، اکثر مایکروویوها گزینه فعال کردن تایمر را دارند که بدون تولید انرژی داخلی زمان را محاسبه می کنند.

5 . حالت پخت و پز برنامه ریزی شده را امتحان کنید

بسیاری از مردم به ندرت از این حالت استفاده می کنند. با این حال، این حالت به گونه‌ای طراحی شده‌ است که با به حداقل رساندن اتلاف انرژی و گرم کردن غذا تا حد امکان، بهترین استفاده را از مایکروویو داشته باشد.
با استفاده از این حالت غذای شما نه تنها بهتر پخته می شود، بلکه از برخی دیگر از مشکلات مانند لکه های سوختگی که می‌توانند باعث آسیب زدن به مایکروویو شوند، جلو گیری می کند.

6 . به حداکثر وزنی که مایکروویو میتواند تحمل کند دقت کنید

در بیشتر موارد، نیازی به نگرانی در مورد ظرفیت وزن مایکروویو نیست، زیرا بسیاری از غذاها و ظروف بسیار کمتر از این ظرفیت هستند. با این حال، اگر ظروف سنگین‌تر یا اقلام بزرگ منجمد شده را در مایکروویو قرار مید هید، حتماً ظرفیت وزن دستگاه خود را بررسی کنید.
این ظرفیت معمولاً روی درب مایکروویو چاپ می شود. اگر روی ان نباشد، این اطلاعات را باید به صورت آنلاین پیدا کنید و یا در دفترچه راهنما در به دنبال ان باشید.
چیزی که بیش از حد سنگین باشد می تواند به صفحه گردان و موتو و یا به اجزای مرکزی مانند مگنترون فشار وارد کند. همه این‌ها می‌توانند منجر به آسیب ‌دیدگی مایکرو ویو شوند.

7 . به نواسانات برق دقت کنید

نوسانات برق می تواند در اثر انواع رویدادها از جمله رعد و برق، قطع شدن خطوط برق ایجاد شود. متأسفانه، از بین تمام وسایل موجود در آشپزخانه، این امواج می توانند به ویژه برای مایکروویو آسیب زا باشند.
اگر می‌خواهید در مصرف انرژی صرفه‌جویی کنید، می‌توانید مایکروویو خود را وقتی که از آن استفاده نمی کنید از برق بکشید یا به سادگی آن را به محافظ برق وصل کنید.
محافظ برق راحت ترین راه حل برای اکثرافراد است.

8. تعویض بعضی از قطعات

تعمیر و نگهداری اولیه باعث کاهش سایش و فشار بر روی مایکروویو شما می شود . تعویض قطعاتی مانند لامپ، چفت درب، سینی گردان، موتورهای سینی گردان و فیلترهای زغالی , ایمن و مقرون به صرفه هستند و خودتان نیز میتوانید ان ها را انجام دهید.
بیشتر این مشکلات را به آسانی میتوانید تشخیص دهید. یکی از قطعاتی که به راحتی فراموش می شود فیلتر ذغالی است. اگر فیلتر شما چرب به نظر می رسد یا اگر مایکروویو شما بوهای عجیب و غریب را خارج می کند، این معمولاً نشان دهنده این است که چربی زیادی در فیلتر جمع شده و باید فیلتر را تعویض کنید.

سامان سرویس ; مرکز تخصصی خدمات لوازم خانگی در مشهد

نمایندگی رسمی فروش و خدمات ۱۰ برند برتر لوازم خانگی

تعمیر قهوه ساز ، ماشین لباسشویی ، جاروبرقی ، قهوه ساز ، بخار شو ، ماشین اصلاح و ریش تراش ، اپیلیدی و موکن ، سشوار ، غذاساز ، مخلوط کن ، اتو و اتو بخار ، آبمیوه گیری ، پلوپز و گوشتکوب برقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *