خدمات سامان سرویس

0915-2066-168

4 علت صدای زیاد جاروبرقی + راه حل

صدای زیاد جاروبرقی یکی از مشکلاتی است که اکثر کاربران بعد از مدتی با آن مواجه می شوند. 
قوانین و الزامات ساخت لوازم خانگی کاملاً سختگیرانه بوده و حداکثر بلندی صدای این لوازم را تعیین کرده است. به همین دلیل است که اگر سطح سر و صدای یک جاروبرقی به طور قابل توجهی بالاتر رفته باشد، این باید نشانه باشد که به توجه بیشتری نیاز دارد زیر احتمالا مشکلی در جاروبرقی وجود دارد.
منبع اصلی صدا هنگام کار جاروبرقی ، موتور آن است. افزایش صدای موتور در حد استاندارد و در حال کار نشان دهنده افزایش قدرت آن است .
کارکرد طولانی مدت در این حالت منجر به گرم شدن بیش از حد موتور می شود که با افزایش دمای هوای خروجی از جاروبرقی مشهود است. این شرایط می تواند منجر به خرابی موتور و تعمیرات پرهزینه بعدی شود.

دلایل صدای زیاد جاروبرقی

چند دلیل اصلی وجود دارد که چرا جاروبرقی با صدای بلند شروع به کار میکند.

1. پر بودن بیش از حد کیسه جاروبرقی

یکی از شایع ترین دلایل، به خصوص برای مدل های قدیمی است. کیسه گرد و غبار می تواند مقدار معینی زباله را در خود جای دهد و باید به طور دوره ای کیسه های گرد و غبار یکبار مصرف تعویض شوند یا تمیز شوند (برای کیسه های پارچه ای قابل استفاده مجدد).
سطح پر شدن قابل قبول حدود 80 درصد حجم کیسه است، سپس توانایی های فیلتر کیسه به میزان قابل توجهی کاهش می یابد، قدرت مکش کاهش می یابد و موتور تحت فشار قرار می گیرد .
در مدل های جدید جاروبرقی، یک نشانگر مخصوص وجود دارد که علامتی در مورد پر شدن کیسه نشان می دهد.

نکته:
از کیسه یکبار مصرف مجدد استفاده نکنید – استحکام کمی دارد و عمر مفید آن کوتاه است. در هر زمان ممکن است بشکند و تمام زباله ها و گرد و غبار به داخل محفظه موتور می ریزند که می تواند آسیب جدی ایجاد کند.
کیسه های قابل استفاده مجدد برای بهبود نفوذپذیری جریان هوا باید شسته شوند.

2. گرفتگی فیلترها

جاروبرقی های جدید دارای سیستم تصفیه هوای چند مرحله ای هستند، جاروبرقی های درجه یک با فیلترهای HEPA می توانند تا 95-99٪ از آلاینده ها را جذب کنند.
هنگامی که جاروبرقی برای مدت طولانی استفاده می شود، فیلترها مسدود می شوند، بنابراین نیروی اضافی لازم است تا هوا بتواند از آنها عبور کند. برخی از فیلترها (عمدتاً فوم، درشت) قابل شستشو هستند و تقریباً به طور کامل توانایی فیلتر خود را بازیابی می کنند.

علت صدای زیاد جاروبرقی
علت صدای زیاد جاروبرقی

3. اجسام خارجی

 مکش جاروبرقی می تواند به دلیل گلوله های گرد و غبار، تکه های بزرگ کاغذ یا زباله، اسباب بازی ها و سایر اشیاء که در عبور آزاد جریان هوا در شیلنگ اختلال ایجاد می کنند، ضعیف شود.

4. نقص فنی

 عملکرد موتور با صدای بلند می تواند ناشی از یاتاقان های فرسوده باشد. اگر به موقع و کامل سیستم فیلتر را تمیز نکنید، گرد و غبار خشک به داخل محفظه موتور نفوذ می کند و روی قطعات متحرک می نشیند.
در نتیجه، ضریب اصطکاک به شدت افزایش می یابد، اگر بلبرینگ ها به موقع روغن کاری نشوند، تقریباً “خشک” شروع به کار می کنند که منجر به سایش آنها می شود
 اگر مشکل ناشی از نقص سیم پیچ یا خرابی قطعات باشد، بسیار بدتر است. در این صورت باید با سامان سرویس تماس بگیرید.

مهم:
اگر وقتی جاروبرقی جدید را روشن می کنید، بلافاصله با صدای بلند شروع به کار کرد، باید فوراً با فروشنده بگیرید. به احتمال زیاد یک مشکل مربوط نقص ساخت است، بنابراین چنین جاروبرقی قابل تعویض است.

اقدامات اولیه برای رفع صدای اضافی جاروبرقی

اگر جاروبرقی با صدای زیاد شروع به کار کرد، دستگاه را خاموش کرده و لوله خرطومی را از جاروبرقی جدا کنید.
امکان دارد در لوله خرطومی یا در برس انسداد ایجاد شده است,می توانید با استفاده از کابلی که لوله کش ها هنگام تمیز کردن فاضلاب از آن استفاده می کنند، لوله خرطومی را تمیز کنید.
علاوه بر این، لازم است برس را تمیز کنید که روی پرزهای آن پشم، مو، گرد و غبار و سایر زباله ها جمع می شود. همه اینها به این واقعیت منجر می شود که هوا ضعیف جذب می شود، رانش ضعیف می شود، لازم است قدرت موتور افزایش یابد.

مهم:
قبل از انجام کار، حتماً جاروبرقی را با جدا کردن برق از برق، خاموش کنید.

اگر جاروبرقی همچنان صدا ایجاد می کند، تمیز کردن و تعویض فیلترها ضروری است. در این صورت لازم است گرد و غبار و بدنه جاروبرقی را تمیز کنید:
• محفظه ای که کیسه در آن قرار دارد باید با یک پارچه مرطوب پاک شود و هرگونه زباله جمع شده در آن باید حذف شود.
• تمام گوشه ها و روی بدنه جاروبرقی را که گرد و غبار در آنها جمع می شود تمیز کنید.
• محل اتصال گردگیر را بررسی کنید – باید تمیز باشد، ذرات گرد و غبار و ماسه در چسبیدن محکم کیسه گرد و غبار اختلال ایجاد می کنند. از طریق نشتی، گرد و غبار وارد موتور می شود و باعث افزایش سایش یاتاقان ها می شود.
• اگر دمنده در دسترس دارید ، محفظه موتور را باد بگیرید تاکاملا تمیز شود . این امر باعث خلاص شدن از شر زباله ها و گرد و غباری می شود که در محفظه موتور افتاده اند

اگر بعد از آن موتور همچنان صدا ایجاد می کند و گرد و غبار را به خوبی مکش نمی کند، باید با سامان سرویس تماس بگیرید.

قبل از استفاده از جاروبرقی، بررسی کنید که تمام قطعات در جای خود قرار گرفته باشند، فیلترها به خوبی جا افتاده باشند و هیچ شکافی وجود نداشته باشد که گرد و غبار از طریق آن وارد محفظه موتور شود.

علاوه بر این، قطعات شل به دلیل لرزش باعث ایجاد نویز اضافی می شود و ممکن است به مرور زمان از کار بیفتد.

سامان سرویس ; مرکز تخصصی خدمات لوازم خانگی در مشهد

نمایندگی رسمی فروش و خدمات ۱۰ برند برتر لوازم خانگی

تعمیر قهوه ساز ، ماشین لباسشویی ، جاروبرقی ، قهوه ساز ، بخار شو ، ماشین اصلاح و ریش تراش ، اپیلیدی و موکن ، سشوار ، غذاساز ، مخلوط کن ، اتو و اتو بخار ، آبمیوه گیری ، پلوپز و گوشتکوب برقی

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *