خدمات سامان سرویس

0915-2066-168

تراز کردن ماشین لباسشویی با ابزار تراز و لیوان آب !

نصب ماشین لباسشویی نه تنها به اتصالات صحیح آن اشاره دارد بلکه به هم راستایی دستگاه با کف زمین یا تراز بودن آن نیز اشاره دارد . بنابراین تراز کردن ماشین لباسشویی از جمله عواملی است که برای کارکرد درست دستگاه در اولویت قرار دارد .
عوامل متعددی وجود دارد که می‌تواند باعث پرش یا لرزش ماشین لباسشویی در طول فرآیند شستشو شوند ، از جمله این عوامل می توان به بار بیش از حد درام ، خرابی یا فرسودگی بلبرینگ ها یا یاتاقان ها و عملکرد نادرست سایر مکانیسم های داخلی اشاره نمود . با این حال شایع ترین علت تراز نبودن دستگاه است که باعث سر و صدای زیاد از دستگاه در حین چرخه شستشو می شود. بنابراین برای اطمینان از فرایند شستشوی ایمن باید دستگاه خود را تراز کنید.
در این مقاله مطابق با نظر و راهنمایی های تکنسین های سامان سرویس که از جمله مراکز معتبر تعمیر و نصب ماشین لباسشویی در مشهد است به توضیح در مورد نحوه تراز کردن ماشین لباسشویی پرداخته ایم.

دلایل خارج شدن ماشین لباسشویی از سطح تراز چیست؟

خارج شدن ماشین لباسشویی از سطح تراز ممکن است بیشتر به دلیل مشکلات کفپوش و تنظیم نادرست پایه های جلویی دستگاه ایجاد شود . برخی دیگر از علل های این مشکل عبارتند از:
– پوسیدگی پوشش کف
– قرار داشتن فرش بر روی کف زمین و قرار دادن ماشین لباسشویی روی فرش
– تغییر ارتفاع پایه های ماشین لباسشویی در طول زمان

چرا تراز کردن ماشین لباسشویی اهمیت دارد؟

دستگاهی که به درستی نصب و تراز نشده باشد بیش از حد دچار لرزش و پرش می شود که در پی این لرزش بیش از حد ممکن است در درام و کل ماشین لباسشویی منجر به سایش سریعتر قطعات و خراب شدن تجهیزات شود. بنابراین برای جلوگیری از این لرزش لازم است از تراز بودن جای ماشین لباسشویی اطمینان حاصل شود . همچنین در صورت تراز نبودن جای ماشین لباسشویی دستگاه به طور موثر کار نخواهد کرد.
فراموش نکنید ماشین لباسشویی خود را فقط زمانی تراز کنید که درآم دستگاه خالی از آب باشد و ماشین لباسشویی روشن نباشد.
قبل از انجام این کار ابتدا شیلنگ تخلیه دستگاه را جدا و آب موجود در آن را تخلیه کنید و انتهای آن را درون درام قرار دهید و برای جلوگیری از برق گرفتگی دو شاخه را از پریز برق جدا کنید.

نحوه تراز کردن ماشین لباسشویی توسط تراز

این فرایند شامل چند مرحله است. ابتدا باید مطمئن شوید که سطح کف زمین کاملاً صاف است و دارای ناهمواری یا شیب نمی باشد . برای این کار می‌توانید از یک ابزار خاص استفاده کنید. ایده آل ترین جا برای قرار دادن و نصب ماشین لباسشویی مکان های پوشیده از کاشی، سرامیک، بتن یا سنگ مرمر است.
اگر قصد دارید ماشین لباسشویی خود را بر روی یک سطح چوبی نصب کنید که ناهموار بوده یا دارای شیب است می‌توانید از یک تخته چندلایه کوچک در زیر سازه استفاده کنید که به برقراری تعادل بار روی کف شیبدار کمک می کند. در صورتی که کف چوبی بیش از حد قدیمی است توصیه می شود که ابتدا یک سطح مخصوص با مخلوط بتن آماده کنید سپس ماشین لباسشویی خود را بر روی آن سطح قرار دهید. ابتدا باید اتصالات ماشین لباسشویی را انجام دهید که شامل وصل کردن شیلنگ های آب و پساب می باشند.

تراز کردن ماشین لباسشویی با ابزار تراز
تراز کردن ماشین لباسشویی با ابزار تراز

پایه های ماشین لباسشویی را بچرخانید و پس از تراز با سطح آنها را کاملاً محکم کنید.
اگر بررسی با ابزار تراز کردن ،نا متناسب بودن سطح را نشان می دهد موقعیت ماشین لباسشویی با تنظیم نقاط مرجع مربوطه به دست می‌آید . چرخاندن پایه باعث کاهش فضای بین کف و سازه در این نقطه می شود و بالعکس .

تراز کردن ماشین لباسشویی با ابزار تراز از پهلو
تراز کردن ماشین لباسشویی با ابزار تراز از پهلو

نحوه تراز کردن ماشین لباسشویی بدون تراز

اگر ابزار حرفه‌ای در دسترس ندارید می توانید بدون دستگاه تراز نیز، ماشین لباسشویی خود را به طور صحیح تراز کنید . برای این کار می توانید از ابزارهای مختلف و وسایل متفاوت استفاده نموده و سطح افقی دستگاه را بدست آورید.
به عنوان مثال می توانید داخل یک بشقاب کوچک آب ریخته و آن را روی دستگاه قرار دهید . در صورتی که آب در دو طرف بشقاب در یک خط قرار داشته باشد نشان دهنده سطح افقی و بدون شیب است ، اما اگر آب در یک طرف بشقاب لیوان بیشتر از طرف دیگر باشد نشان می دهد که سطح کج و دارای شیب می باشد.
برای تنظیم کف و تراز دستگاه می توان با تنظیم ارتفاع پایه های نگهدارنده موقعیت دستگاه را تراز نمود و پس از این کار لازم است دوباره یک بشقاب را روی دستگاه برای عدم کج بودن دستگاه قرار دهید.
برای تشخیص شیب همچنین می توانید از یک لیوان شفاف استفاده نموده و بر روی دیواره های آن در ارتفاع معین ، علامتی قرار دهید و آب را تا مرز مشخص شده در لیوان بریزید و لیوان را بر روی ماشین لباسشویی قرار دهید . اگر آب از حد مجاز در یک سمت بالاتر رود وجود شیب را در موقعیت دستگاه نشان می دهد.

نحوه تنظیم پایه های ماشین لباسشویی

برای تنظیم کردن پایه های ماشین لباسشویی باید دستگاه را در جهات مختلف تکان دهید ، در جهتی که دستگاه لرزش بیشتری دارد باید پایه های آن را تنظیم کنید و ارتفاع را افزایش دهید . نیازی نیست که از ابتدا پایه ها را به طور کامل باز کنید این کار باید به تدریج انجام شود تا به پایدار ترین مکان دست یابید .

سامان سرویس ; مرکز تخصصی خدمات لوازم خانگی در مشهد

نمایندگی رسمی فروش و خدمات ۱۰ برند برتر لوازم خانگی

تعمیر قهوه ساز ، ماشین لباسشویی ، جاروبرقی ، قهوه ساز ، بخار شو ، ماشین اصلاح و ریش تراش ، اپیلیدی و موکن ، سشوار ، غذاساز ، مخلوط کن ، اتو و اتو بخار ، آبمیوه گیری ، پلوپز و گوشتکوب برقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *