خدمات سامان سرویس

0915-2066-168

دستگاه اسپرسو ساز چیست و چه انواعی دارد؟

قهوه ساز اسپرسو یا دستگاه اسپرسو ساز دستگاهی است که برای تهیه نوشیدنی قهوه اسپرسو طراحی شده است . این دستگاه ها برای تهیه اسپرسو آب داغ را از لایه ای از قهوه آسیاب شده تحت فشار معین عبور می دهد در بسیاری از مدل های مدرن این دستگاه ها به کاپوسیناتور نیز مجهز هستند . در این دستگاه ها از آبی که برای ایجاد بخار استفاده می شود برای تهیه قهوه نیز استفاده می شود. این بدان معنی است که آب وقتی به دانه ها می رسد تقریباً می جوشد و می تواند منجر به استخراج قهوه شود.

دستگاه اسپرسو ساز
دستگاه اسپرسو ساز

انواع دستگاه اسپرسو ساز

این دستگاه ها اولین در سال 1901 به بازار عرضه شدند و از آن زمان تا کنون طراحی و عملکر آنها بارها تغییر کرده است . بطور کلی انواع و عملکرد دستگاه های قهوه ساز اسپرسو عبارتند از:

دستگاه های اسپرسو ساز بخار

اصل کار یک قهوه ساز اسپرسو بخار ، عبور آب از لایه ای از قهوه با فشار بخار است .
اولین قهوه سازهای بخار دارای یک دیگ بخار مشترک برای گرم کردن آب و چندین نازل جداگانه بودند که امکان تهیه چندین نوع قهوه را به طور همزمان فراهم می کرد . اصل کار این دستگاه هنوز در مدل های ارزان قیمت قهوه ساز استفاده می شود.

دستگاه های قهوه ساز پیستونی دستی

قهوه ساز پیستونی در سال 1945 در ایتالیا ساخته شد . در طراحی این نوع قهوه ساز اسپرسوها از یک پیستون (که توسط نیروی دست با یک اهرم فعال می شود ) استفاده شده است که فشار آب لازم را ایجاد کرده و آن را از لایه قهوه عبور می دهد.

دستگاه های قهوه ساز اسپرسو پمپی

اولین قهوه ساز پمپی Faema E61 بود که در سال 1961 تولید شد . برخلاف قهوه ساز پیستونی دستی که فشار آب مورد
نظر با قدرت دست اپراتور دستگاه بدست می آمد ، در اسپرسوساز پمپی از پمپ برقی برای پمپاژ آب تحت فشار مورد نیاز استفاده می شود .
قهوه سازهای پمپی رایج ترین نوع دستگاه اسپرسوساز هستند که امروزه در کافه ها و سایر موسسات مورد استفاده قرار می گیرند.
قهوه سازهای حرفه ای پمپ اغلب دارای شیرهای بای پس سه طرفه برای کاهش فشار هستند و به شما امکان می دهند چندین شات اسپرسو را پشت سر هم دم کنید.

دستگاه های قهوه ساز اسپرسو پمپ هوا

برخلاف دستگاه های پمپی قهوه ساز اسپرسوهایی که مجهز به پمپ هوا هستند از نیروی گاز فشرده برای ایجاد فشار آب لازم استفاده می کنند که معمولا از یک تولید کننده گرمای جداگانه تامین می شود .
برای تامین این گاز، هم از هوای معمولی جو (فشرده شده با کمپرسور دستی یا الکتریکی) و هم از دی اکسید کربن فشرده استفاده می شود. اسپرسوسازهای مجهز به پمپ هوا دارای طراحی فشرده و سبکی هستند که امکان حمل و نقل آسان آنها را فراهم می کند .

دستگاه قهوه ساز اسپرسو اتوماتیک

دستگاه های قهوه ساز اسپرسو اتوماتیک همان دستگاه هایی هستند که در کافه ها استفاده شده و خود شامل چهار نوع می باشند:

1. اسپرسوسازهای دستی (مکانیکی) که در آنها فشار آب مورد نظر با اعمال نیروی فیزیکی اپراتور به دست می آید .

2. دستگاه های اسپرسوساز نیمه اتوماتیک که فشار آب توسط دستگاه ایجاد شده اما آماده سازی بیشتر نوشیدنی به طور کامل توسط اپراتور کنترل می شود .
آنها سازش خوبی بین کنترل انسان و مکانیزاسیون هستند. شما مسئول اسپرسو هستید، اما فشار و دمای آب تنظیم می شود، بنابراین کارها به سرعت انجام می شوند.

3. دستگاه های اسپرسو ساز اتوماتیک به طور مستقل فشار آب لازم را ایجاد کرده و به طور خودکار آن را پخش می کنند . با این حال ، اپراتور همچنان مسئول حفظ نسبت صحیح و بارگیری قهوه آسیاب شده است .

4. دستگاه های اسپرسو ساز فوق اتوماتیک که تمام مراحل تهیه قهوه از آسیاب یا پودر کردن دانه های آسیاب شده تا ریختن نوشیدنی در فنجان را انجام می دهند .
پمپ‌های ویبره معمولاً در دستگاه‌های قهوه‌سازی فوق‌ خودکار استفاده می‌شوند و از آنجایی که با فشار ثابت کار می‌کنند، در مورد کنترل فشار بسیار ناپایدار هستند.
فشار می تواند از 4 بار در ابتدای استخراج به 14-16 بار در پایان استخراج اسپرسو برسد. به همین دلیل کاربر تمایل دارد که میزان فشار را تغییر دهید، زیرا همانطور که می دانید فشار ناهموار ناخواسته می تواند تأثیر بدی روی اسپرسو داشته باشد.
در این دستگاه ها معمولا از پمپ های چرخشی یا دنده ای استفاده می شود . پمپ های چرخشی ثابت و پایدار هستند. با این حال، شما باید آنها را از نظر ساییدگی قهوه در طول زمان آماده سازی اسپرسو، آزمایش و تنظیم کنید.
پمپ‌های دنده‌ای در بهترین دستگاه‌های قهوه ساز اسپرسو استفاده می‌شوند و با پمپ‌های دواری کار می‌کنند که دارای کنترل فشار مستقل هستند. در این دستگاه ها فشار را می توان به صورت دستی یا از طریق گزینه های قابل برنامه ریزی تنظیم شده توسط سازنده بسته به مشخصات استخراج مورد نظر تغییر داد . برخی از دستگاه های اسپرسوساز دارای تنظیمات دستی و قابل برنامه ریزی هستند.

برای خرید قهوه ساز و دستگاه اسپرسو ساز ، با سامان سرویس تماس بگیرید.

سامان سرویس ; مرکز تخصصی خدمات لوازم خانگی در مشهد

نمایندگی رسمی فروش و خدمات ۱۰ برند برتر لوازم خانگی

تعمیر قهوه ساز ، ماشین لباسشویی ، جاروبرقی ، قهوه ساز ، بخار شو ، ماشین اصلاح و ریش تراش ، اپیلیدی و موکن ، سشوار ، غذاساز ، مخلوط کن ، اتو و اتو بخار ، آبمیوه گیری ، پلوپز و گوشتکوب برقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *