خدمات سامان سرویس

0915-2066-168

6 علت رایج نچرخیدن همزن برقی

نچرخیدن همزن برقی و غذاساز یکی از مشکلات رایج این دستگاه ها است .همزن برقی (میکسر) یک وسیله برقی خانگی است که برای مخلوط کردن اجزای غذا تا ایجاد توده همگن و در عین حال غنی سازی محصول مخلوط طراحی شده است. این دستگاه ها شامل یک موتور کوچک مجهز به نازل است و شامل یک کاسه و پره های مخصوص مخلوط کردن مواد غذایی می باشد که بر روی محور خروجی موتور الکتریکی نصب می شوند. دستگاه با فشردن دکمه راه اندازی می شود. شرایطی وجود دارد که همزن برقی ، نمی چرخد. درک اینکه چرا این اتفاق می افتد و حل مشکل ، مهم است.
طراحی ارگونومیک بدنه پلاستیکی یا فلزی در این دستگاه ها ترکیبی از دسته راحت و موتور الکتریکی است. دسته دارای یک سوئیچ شستی است که می توان از آن برای تنظیم سرعت نیز استفاده کرد. روی شفت موتور یک چرخ دنده حلزونی با دو چرخ دنده متضاد قرار دارد.

دلایل نچرخیدن همزن برقی

1. هیچ ولتاژی در پریز برق وجود ندارد.

اول از همه شما باید وجود ولتاژ و برقی در پریزی که همزن به آن متصل است را بررسی کنید. این کار را می توان با فازمتر مخصوص انجام داد. اگر فازمتر ندارید، بدون آن هم بررسی ،کاملاً ممکن است. برای انجام این کار، می توانید هر وسیله الکتریکی دیگری را به پریز وصل کنید، به عنوان مثال، یک چراغ رومیزی . در صورت خراب بودن ، پریز معیوب باید تعمیر یا تعویض شود. اگر خروجی کار می کند، باید مستقیماً همزن برقی را بررسی کنید.

2. آسیب دیدن بلبرینگ های دستگاه

شایع ترین علت عدم چرخش همزن برقی ، خرابی بلبرینگ است. اتفاقی که می افتد این است که آب و همچنین مایعات نمکی تمایل دارند از طریق مکانیسم کوپلینگ به داخل نشت کنند و بنابراین می توانند به یاتاقان یا بلبرینگ های تیغه های همزن برسند. این آب شور تمایل به خوردگی بلبرینگ های فلزی دارد و می تواند به آنها آسیب برساند تا جایی که تیغه قادر به چرخش نباشد و دستگاه شما را بی استفاده می کند.
راه حل:
– در چنین حالتی کاری که می توانید انجام دهید این است که می توانید چند بار تیغه های همزن را در جهت مخالف بچرخانید.
– اگر این کار کمکی نکرد، چند قطره روغن نارگیل یا خردل را روی مکانیسم اتصال بریزید و دستگاه را وارونه بگذارید.
– حالا سعی کنید دوباره تیغه ها را به صورت دستی بچرخانید و دستگاه را حدود 10 دقیقه کنار بگذارید.
– آن را به موتور متصل کنید و دوباره آن را آزمایش کنید.
– اگر بدون هیچ مشکل یا ایرادی بچرخد، مشکل حل شده است. اگر نه، برای تعمیر باید با یک تعمیر کار ماهر و متخصص تماس بگیرید.

نچرخیدن همزن برقی
نچرخیدن همزن برقی

3. شکستگی کوپلر موتوردستگاه

یکی دیگر از دلایل احتمالی عدم چرخش همزن برقی می تواند مربوط به شکستگی کوپلر موتور همزن باشد. دلیل این امر می تواند بارگذاری بیش از حد، استفاده از مواد بی کیفیت در کوپلر و همچنین استفاده طولانی مدت از دستگاه باشد. برای برطرف کردن این مشکل اکیدا توصیه می شود از یک تعمیرکار ماهر و متخصص کمک بگیرید تا از آسیب بیشتر به دستگاه اجتناب شود.

4. آسیب دیدگی سیم برق همزن

اگر هر یک از سیم‌های داخل دستگاه به هر دلیلی آسیب دیده یا فرسوده و پاره شده باشند می‌ توانند منجر به نچرخیدن تیغه همزن برقی شوند.
برای حل این مشکل، باید سیم ها را بررسی کنید و ببینید کدام یک معیوب شده است. اگر مطمئن نیستید که چگونه این کار را انجام دهید، بهتر است با یک تعمیرکار متخصص در این زمینه تماس بگیرید. اگر سیم آسیب دیده را پیدا کردید، می توانید آن را تعویض کنید یا در برخی موارد، ممکن است مجبور شوید به طور کلی همزن را تعویض کنید.

5. سایش برس موتور

با سایش شدید برس های موتور کموتاتور، جرقه مشاهده می شود، زیرا تماس بین برس ها و کموتاتور شکسته می شود. شما می توانید این مورد را با فشار دادن برس ها روی لایه های جمع کننده با یک پیچ گوشتی بررسی کنید. اگر برس ها فرسوده شده باشند، پس از فشار دادن، چگالی تماس نرمال می شود و موتور به طور معمول کار می کند. برس ها باید به راحتی در نگهدارنده ها حرکت کنند. اگر سایش یافت شد، برس ها باید تعویض شوند.

6. سوئیچ کار نمی کند.

تغییر سرعت چرخش همزن با استفاده از یک تنظیم کننده خاص انجام می شود. اگر این عنصر از کار بیفتد، دستگاه کار نمی کند. اول از همه، باید مطمئن شوید که دسته سوئیچ در امتداد شفت لیز نمی خورد و در یک درگیری سفت و سخت قرار دارد. به عنوان یک قاعده، موقعیت دسته و چرخش آن همراه با شفت با وجود گودی روی قطعات تضمین می شود. اما، از آنجایی که دسته اغلب از پلاستیک ساخته شده است، به مرور زمان ممکن است فرسوده یا ترک بخورد. در نتیجه، دسته بدون انتقال چرخش به آن و بر این اساس، بدون تغییر سرعت روی شفت آزادانه می چرخد.
یک نقص جدی تر ممکن است خرابی خود سوئیچ باشد. به طور معمول، کنتاکت های آن باید به طور متناوب کار کنند و سیم پیچ های موتور را تغییر دهند. کلید را می توان با یک مولتی متر یا با تامین برق مستقیماً به پایانه های موتور بررسی کرد. در صورت تشخیص نقص، بهتر است تعمیر این عنصر را به متخصصان بسپارید.

همشهریان گرامی ساکن مشهد می توانند برای سرویس و تعمیر همزن و غذاساز ، با سامان سرویس تماس بگیرند.

سامان سرویس ; مرکز تخصصی خدمات لوازم خانگی در مشهد

نمایندگی رسمی فروش و خدمات ۱۰ برند برتر لوازم خانگی

تعمیر قهوه ساز ، ماشین لباسشویی ، جاروبرقی ، قهوه ساز ، بخار شو ، ماشین اصلاح و ریش تراش ، اپیلیدی و موکن ، سشوار ، غذاساز ، مخلوط کن ، اتو و اتو بخار ، آبمیوه گیری ، پلوپز و گوشتکوب برقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *